Przedszkole nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach > OGŁOSZENIA > Uncategorized > Zaproszenie na słuchowiska dot. profilaktyki zdrowego odżywiania dla dzieci

Zaproszenie na słuchowiska dot. profilaktyki zdrowego odżywiania dla dzieci

Szanowni Państwo!

Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie zaprasza na wyjątkowe przedsięwzięcie w sieci, które skierowane jest głównie do dzieci, ale także do rodziców i dziadków.

Projekt składa się z dziesięciu krótkich odcinków (około 10 minut każdy). Pierwsza część to audiobook, który został specjalnie napisany przez popularną pisarkę dla dzieci i młodzieży oraz poetkę, Martę Fox, autorkę 50 książek, w tym wiele bestsellerów i nazywana jest przez krytyków objawieniem polskiej powieści młodzieżowej.

Akcja wszystkich odcinków audiobooka rozgrywa się w Katowicach. Bohaterami są dzieci o zabawnych ksywach związanych ze zdrowym odżywianiem i ekologią: Artur Topinambur, Bartek Kaparek, Ula Miodula, Ola Rukola, Jurek Ogórek, Zielona Nikola, Agatka Sałatka.

Każdy odcinek to opowieść dotycząca profilaktyki zdrowego odżywiania. W swoim założeniu ma upowszechniać zdrowe nawyki żywieniowe oraz działania promujące zdrowie z zakresu profilaktyki otyłości, nadwagi i cukrzycy. Poprzez łatwy i zabawny język nagrania będą miały za zadanie przekonać dzieci, jak ważny jest ruch, wspólne zabawy, spacery, wspólne spożywanie posiłków, przygotowywanie ich.

Tytuły audiobooków to m.in. „Przysmak na smutek”, „Pyszne kluseczki”, „Piknik na hałdzie”, „Styl życia”, „Sala gimnastyczna i woda”, „Czy będziemy się odchudzać?”, „Śniadanie na trawie pod jabłonką”.

Adaptacją oraz reżyserią audiobooka zajął się Artur Gotz – aktor scen Warszawy i Łodzi, wcześniej aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, wokalista (trzy płyty, ponad 550 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie), tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, debiutował w Piwnicy pod Baranami w Krakowie, zagrał w wielu filmach i serialach.

W przedsięwzięciu bierze również udział Barbara Garstka – aktorka młodego pokolenia, związana m.in. z teatrami Warszawy i Krakowa, zagrała wiele ról filmowych m.in. w fabule Ryszarda Bugajskiego „Zaćma” i Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, serialu „Osiecka”, a obecnie w serialu „Papiery na szczęście”.

Druga część projektu to dyskusja, w której każdorazowo pretekstem będzie tematyka danego odcinka audiobooka. Oprócz autorki i reżysera weźmie w niej udział gość specjalny, dr nauk medycznych Ada Rozewicz (specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej) z Przychodni Szpakmed w Rudzie Śląskiej.

W naszych programach pragniemy zwrócić uwagę na to, że cukrzyca typu 2 zagraża dzieciom z nadwagą i rozwija się latami, a niezdiagnozowana lub źle leczona może prowadzić do zaburzeń widzenia, uszkodzenia nerek czy wielu powikłań. To dziś jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca najczęściej dotyka osoby starsze, które mają nadwagę, wysoki cholesterol i mało się ruszają. Badania wykazały, że ryzyko zachorowania w dorosłym życiu na cukrzycę typu 2 jest większe u osób, które miały nadwagę w wieku nastoletnim.

Poprzez projekt chcemy również zintegrować pokolenia. Podcasty będą skierowane głównie do dzieci i ich rodziców, opiekunów oraz dziadków, którzy mają ważny wpływ na kształtowanie osobowości i nawyków swoich pociech. Chcemy pokazać jak ważne w problemach z odżywianiem są  dobre relacje w rodzinie.

Odcinki będą emitowane codziennie od 19 do 28 listopada 2021 roku o godzinie 18.30 na żywo na YouTube, zostaną tam zapisane i będzie można je obejrzeć w każdej chwili.

Patroni medialni: Guliwer – czasopismo o książce dla dzieci i młodzieży, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl, Impressarium.

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU:

ODCINEK 1

„Smutek Bartka” 19.11.21 (piątek) 18.30:

ODCINEK 2

„Przysmak na smutek?” 20.11.21 (sobota) 18.30:

ODCINEK 3

„Pyszne kluseczki” 21.11.21 (niedziela) 18.30:

ODCINEK 4

„Piknik na hałdzie” 22.11.21 (poniedziałek) 18.30:

ODCINEK 5

„Styl życia”  23.11.21 (wtorek) 18.30:

ODCINEK 6