Informacja dla Rodziców

DRODZY RODZICE!!!

W związku z informacją o przypadkach wszawicy, zwracamy się do Państwa z prośbą o systematyczny przegląd higieny dzieci. Obowiązkiem Rodziców jest dbanie o higienę osobistą dziecka.

Informujemy jednocześnie, że Przedszkole nie jest palcówką służby zdrowia i nie zatrudnia pielęgniarki, która mogła by wykonywać rutynowe badania profilaktyczne związane z przeglądem i oceną stanu higieny osobistej dzieci.

Na stronie internetowej przedszkola http://www.przedszkole10tychy.pl/ zamieściliśmy dla Państwa informację na temat: „Jak walczyć z wszawicą” (zakładka: „Dla Rodziców” „Problem z głowy”) .

WSZAWICA ZASADY POSTĘPOWANIA

Profilaktyka

• Wskazania profilaktyczne dla rodziców lub opiekunów:
  • Systematyczna higiena osobista dziecka
  • Związywanie włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów
  • Używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji włosów
  • Codzienne czesanie i szczotkowanie włosów
  • Mycie skóry głowy i włosów nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu

Działania lecznicze:

• Działania lecznicze w przypadku wystąpienia u dziecka wszawicy:
  • Zastosowanie dostępnych w aptekach środków
  • Objęcie kuracją wszystkich domowników
  • Pranie pościeli
  • Codzienne częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką
  • Związanie włosów długich
  • Częste mycie włosów i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu)
  • Przestrzeganie zasad higieny ( własne szczotki, grzebienie, spinki)
  • Zgodnie z instrukcją na produkcie do zwalczania wszy należy powtórzyć kurację w odstępie kliku dni ( mniej więcej 7, czy 10) w celu zabicia larw
  • Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach, usuwanie gnid jest trudne dlatego poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów
  • Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciw wszom i moczyć w wodzie około godzinę.

Obowiązki rodziców/ opiekunów

• Obowiązki rodziców i opiekunów w profilaktyce wszawicy ( zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego )
  • Systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców lub opiekunów
  • Natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia
  • Poinformowanie wychowawcy o wystąpieniu wszy u dziecka.